Brand i byggnad-företag
Publicerad 08 juli 2024 kl 02:07
Plats: Spårgatan - Norrköping
Uppdatering 05:30
Räddningstjänsten börjar nu avveckla viss personal. En station kommer vara kvar för bevakning i cirka en timme till då polisen tar över.
Uppdatering 04:26
Då läget är något lugnare så kommer trafiken på Ståthögaleden släppas på igen. Branden är nu helt under kontroll och sökarbetet efter eventuell spridning pågår. Målet är att kunna avsluta insatsen klockan 08:00 då polisen kommer att ta över ärendet för utredning kring orsaken till branden.
Uppdatering 03:45
Branden är ännu inte helt under kontroll. Man söker efter brandhärdar såväl på insidan som utsidan. Röken har dock avtagit något. Det har anslutit fastighetsägare samt representant för försäkringsbolagen till platsen. Byggnaden innehåller både butik, kontor och lager. Prognosen kvarstår på fem timmar i nuläget.
Uppdatering 02:37
Arbetet på plats pågår nu med full styrka. Personalen försöker hitta orsaken eller brandhärden då det är rökutveckling någonstans i huskonstruktionen. Rökdykare är insatta för invändig undersökning. Prognosen är uppskattad till mellan 3-5 timmar i nuläget.
Enligt larm från SOS ska det synas rök från taket på en företagsbyggnad. Vid räddningstjänstens framkomst så kan detta konstateras. Två stationer är insatta i insatsen. Prognosen kommer meddelas senare.
Kontaktperson: Mikael Kalered/Vakthavande befäl