Djur i akut fara
Publicerad 04 november 2025 kl 15:16
Plats: Fredsgatan - Katrineholm
Uppdatering 15:29
Räddningstjänsten hjälpte för ovanlighetens skull till att rädda en katt. Katten hade fastnat i sitt koppel och riskerade att bli strypt.
I normalfallet räddar inte räddningstjänsten katter som sitter uppe träd. Katterna kommer som regel ner självmant. Räddningstjänsten har tydliga kriterier för när och hur räddningstjänst enligt Lagen om skydd mot olyckor ska tillämpas. "Katter i träd" faller bortom detta lagutrymme då det finns andra aktörer som kan bistå djurägare. I detta fall riskerade katten att direkt bli strypt varpå Vakthavande befäl beslutade att tillsätta resurser för att minska lidandet.
Katten kommer nu tas om hand av sin ägare och får eventuellt besöka ett djursjukhus. Katten hade kommit loss. när räddningstjänsten anlände till Fredsgatan.
Kontaktperson: Daniel Asp Vakthavande befäl
Facebook
Twitter
Skriv ut
E-post